آجرنما

آجر

     تعریف آجر:

نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن و حرارت دادن خشت های گلی بدست می آید , ترکیبات گل آجر بسیار متفاوت است و بسته به اینکه چه نوع آجری نیاز داریم ممکن است از خاک رس , خاک نسوز , خاک سنگ , ماسه , آهک و انواع کانی های فلزات در تهیه آن استفاده شود .

آجر جزو قدیمی ترین مصالح ساختمانی دست ساز بشریت است و در ایران نیز سابقه ای به بلندای فرهنگ و تمدن این سرزمین دارد و میتوانیم آن را در اکثر بناهای ماندگار و اصیل پیشینیان خود ببینیم که هنوز بعد از مدت ها زیبا , شکوهمند و پایدار باقی مانده اند و برخی مانند مسجد جامع اصفهان و چغازنبیل  جزو مناطق توریستی و ثبت شده در میراث انسان ها می باشند .‌‌

نوع ساخت آجر بعد از کشف در هزاران سال پیش تاکنون تغییر خاصی نداشته و برای ساخت آن ابتدا از نواع خاک , ماسه , آهک و کانی ها گلی چسبناک و ورزیده درست می کنند سپس با قالب و ابزار‌هایی آن را به ابعاد دلخواه و زیبا برش داده و سپس در حرارت کوره‌های سنتی یا صنعتی پخته تا رنگ و قوام گیرد و پس از آن آماده مصرف می باشد , اما از نظر نوع , رنگ و ابعاد تغییرات بسزایی در طول اعصار داشته است از جمله در شکل کلی , اندازه , رنگ , مکان کاربرد , سختی و ...و در هر زمان توانسته با مقتضیات زمانه دل معماران و نگاه بینندگان زیباپسند  را با انواع سلیقه ها برباید به طوری که در حال حاضر این شی زیبا را می‌توان در ابعاد کوچک  از 4cm  تا 50 cm  با قطرهای 1cm تا 10cm  با طیف رنگ‌های زرد تا قرمز, سوخته تا خام ,خشتی تا دکوراتیو در شهر و روستا از ژاپن تا ایران و آمریکا مشاهده کرد و هنوز هم یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در نما , بدنه و کف ساختمان می باشد ...

    انواع آجر:

با توجه به قدمت دیرینه آجر انواع مختلفی از آن ایجاد شده که بر اساس جنس , رنگ , طرح و یا کاربرد , آنها را دسته بندی  می کنند و ما در اینجا قصد داریم با توجه به کارکرد آجر چند نوع آن را بررسی کنیم....

 1. آجر فشاری :   

Description: C:\Users\Novin Pendar\Desktop\اجر فشاری.jpg                            

از قدیمی ترین انواع آجر می باشد که بنام های " اجرگری "," آجر فشاری "," اجر قزاقی " نیز شناخته می شود و به طور معمول ابعاد آن 22*10*5 cm می باشد نام آن به این خاطر فشاری می باشد که در قدیم موقع ساخت قالب های چوبی آن را با فشار دست پر می کردند هرچند امروزه در اکثر موارد به صورت صنعتی بدون دخالت دست ساخته می شود .

 

در گذشته این آجر در همه قسمت های ساختمان کاربرد داشته , از دیوار های باربر گرفته تا طاق ضربی , دیوار حائل و نمای بیرونی ساختمان ولی امروزه با تغییر شیوه ساخت و استفاده از بتون و سفال و سایر جایگزین ها مصرف آن به شدت کم شده است.

در گذشته نوع دیگری از آجرهای فشاری وجود داشت که ابعاد آن 22*22 cm بود و البته در دمای بالاتری هم پخته میشد و از آن برای کف پوش استفاده می شد و بیشترین مکان کاربرد آن مربوط به ایوان ها و حیاط های سنتی بود که امروز تقریبا در جایی تولید نمی شوند .

 

 1. Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\اجر نما).jpgآجرنما معمولی                  

                                                

هر چند از همه نوع آجر برای پوشش قسمت بیرونی ساختمان یا همان نما استفاده می شود اما ما قصد دارین در این قسمت آجرنمای زرد رنگ با ابعاد 22*4*2cm را تشریح کنیم:

این نوع آجر اولین نوع از آجرها بود که به صورت حرفه ای و مدرن در قسمت نمای ساختمان استفاده شد و البته ابعاد دیگری هم دارد از جمله به صورت پلاک نیمه , ال , ال نیمه و حصیری ..

این نوع آجر دو رنگ دارد : زرد و قرمز که بیشترین استفاده را رنگ زرد دارد و تنها کارکرد آن نمای بیرون و داخل ساختمان ها می باشد و از جمله خصوصیات آن می توان به جذب بالای آب آن , شوره زن , سبک بودن , ارزان بودن و شیوه کار راحت آن اشاره کرد , در حال حاضر استفاده از این آجر بسیار محدود شده و بیشتر در در مکان های صنعتی , مذهبی و برخی مجتمع های مسکونی از آن استفاده می کنند

 

 

 

 

 1. آجر لفتون ( 10 سوراخ)

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\اجر لفتون.jpg                        

نوعی آجر فشاری است که به صورت صنعتی تولید شده و در سطح آن 10سوراخ به قطر حدود 2/5cm  ایجاد شده و به رنگ های زرد و قرمز در بازار موجود می باشد . از مزیت های این آجر نفوذ ملات به سوراخ های آن است که باعث چسبندگی بسیار بهتر آجر شده و همین طور وزن آن را تا مقدار قابل توجه ای کاهش می دهد.

آجر لفتون جذب آب بسیار کمتری نسبت به آجر فشاری دارد و همین خصوصیت باعث شده در مقابل تغییرات حرارتی محیط , فرسایش و شکستگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

این نوع آجر هم برای طاق ضربی استفاده می شود و هم در نما و اسکلت دیوار در مکان های صنعتی , اداری و آموزشی استفاده دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\پلاک نسوز 330.jpgآجر نسوز :

                                          

از خاک چینی همراه خاک نسوز به همراه کانی فلزات در تهیه آن استفاده شده است و با دمای بالای 1500c  درجه سانتی گراد تولید می شود , ویژگی اصلی آجر نسوز حفظ ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن در دمای بالاست و همین باعث شده مقاومت بالایی در برابر فرسایش , تغییرات حرارت و نفوذ آب داشته باشد , رنگ آن همیشه ثابت خواهد ماند , شوره نمی زند و ازآنجایی که ترکیبات زیادی در آن استفاده شده , رنگ بندی بسیار متنوع و زیبایی دارد .

همچنین آجر نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر ورود و خروج دما از ساختمان دارد و به عنوان یک عایق کامل محسوب می شود .

با استفاده از آجر های نسوز در نمای بیرونی و داخلی ساختمان این اطمینان را خواهید داشت که در دراز مدت ماندگار بوده , یخ نمی زند , پوسیدگی و شکستگی در آن ایجاد نمی شود , ثبات رنگ دارد , در برابر اشعه خورشید مقاوم است  و در آخر چنانچه معمار شما خوش سلیقه باشد می تواید با آجر نسوز یک شاهکار معماری را برای نوازش چشمانتان در طول یک عمر به زیبایی خلق کنید ...

 

 1. آجر دکوراتیو ( آنتیک )

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\اجر نسوز.jpg

نوعی از آجرهای نسوز می باشد اما از دو جهت تفاوت دارند:

اول ترکیبات متفاوت تر که همین باعث می شود رنگ های متوع تر و سختی بیشتری نسبت به آجر نسوز معمولی داشته باشند .

دوم از نظر ابعاد بسیار متفاوت هستند به طوری که هر گونه شکل و رخ را در این آجر خواهیم دید .

این دو تفاوت باعث ایجاد 2 مزیت اصلی این محصول شده اند :

 

 • تنوع رنگ
 • تنوع شکل

و این مزایا باعث شده آجرهای دکوراتیو از بهترین مصالح برای پوشاندن سطح دیوارهای داخلی ساختمان شناخته شوند و می توان با آن برخی از نقاط دیوار را به شکل بسیار هنرمندانه ای تزئین کرد تا خانه هیچ وقت حس تکراری شدن به خود نگیرد .

از مهمترین نکات برای استفاده از آجرهای آنتیک هارمونی این آجرها با فضای کلی اطراف آن است و شمایی که قصد خریدن این آجر زیبا را دارید حتما مد نظر داشته باشید که غرق زیبایی های این آجر نشوید و به هارمونی کلی خانه نیز توجه داشته باشید..

 

 

 1. آجر لعاب دار

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\آجر-پلاک-لعابدار--400x300.jpg

در برخی موارد معماران نیاز به آجرهایی دارند که باید رنگ بسیار متمایزی داشته باشند و یا حتی در برخی موارد نیاز است کلمات و یا طرح هایی بر روی آجر داشته باشیم . در این موارد بعد از پخت آجرها ( قزاقی , نما , نسوز ) سطح آن را با یک لعاب پوشانده , با دست طرح را بر وی آن نقاشی می کنند و دوباره آن را در کوره پخته تا لعاب مستحکم و جزوی از آجر شود که به این سبک ها آجر لعاب دار گویند .

بیشترین مصرف آجرهای لعاب دار در حال حاضر در مساجد و زیارتگاه ها می باشد اما با توجه به زیبایی منحصر به فرد, مصرف آنها در بخش های مسکونی نیز رو به فزونی ست.

با توجه به اینکه کار بر روی این آجر ها بوسیله دست هنرمندان انجام می شود معمولا هزینه تمام شده زیادی نیز خواهند داشت و همین باعث شده استفاده از انها محدود به برخی از قسمت های طراحی شود و همین مساله باعث کاهش تولید این نوع آجر نیز می شود ...

 

 

     کاربرد آجرها

آجرها را بسته به نوعشان می توان در قسمت های مختلف ساختمان بکار برد طوری که تا اواخر قرن 20 از آجرها برای ساخت ستون های اصلی منازل و سازه ها , دیوارهای باربر , دیوارهای حائل , استفاده به عنوان کف پوش خانه و ایوان , سقف های طاق ضربی بزرگ و کوچک , مسیرهای انتقال آب , پل ها و ... استفاده می شد اما اکنون با توجه به جانشینی سایر مصالح از جمله آهن و بتون استفاده از آجر کم و کمتر می شود و در حال حاضر بیشترین استفاده آجر به نماسازی بیرون و داخل اختصاص یافته است .

در حال حاضر از همه انواع آجر که در بالا به شرح انها پرداختیم برای طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود اما به منظور درک بهتر این موضوع و کارکرد ها میتوان به جدول زیر نگاه کرد :

 

نوع آجر

مکان استفاده

بیشترین مکان استفاده

آجر فشاری

دیوار , ستون , طاق ضربی , کف , نمای خارجی

دیوار

آجرنما معمولی

نمای خارجی , نمای داخلی

نمای خارجی

آجر لفتون

نمای خارجی , دیوار حائل , طاق ضربی , نمای داخلی

نمای خارجی

آجر نسوز

نمای خارجی , نمای داخلی

نمای خارجی

آجر دکوراتیو

نمای خارجی , نمای داخلی

نمای داخلی

آجر لعاب دار

نمای داخلی , نمای خارجی

نمای داخلی

 

 

 

    مزایای آجر:

اگر برای نماسازی از آجر استفاده کنیم از مزیت های زیر بهره مند خواهیم شد :

 • قیمت مناسب و تقریبا ارزان نسبت یه سایر مصالح
 • عایق گرمایی ساختمان برای تبادل گرما و سرما
 • تنوع طرح و رنگ کم نظیر در آجرهای معمولی و آنتیک
 • طبیعت گرم با روح زنده
 • توانایی استفاده در همه قسمت های ساختمان از آشپزخانه گرفته تا کف پوش
 • سازگار با همه نوع آب و هوا و اقلیم
 • داشتن روح اصالت ایرانی
 • سهولت اجرا برای کارگران حین اجرا
 • توانایی خلق ایده های زیبا و متنوع
 • همیشگی بودن مد و طرح آجر

 

در یک کلام میتوان گفت آجر گزینه ای غیر قابل چشم پوشی در طراحی نما و دکوراسیون منازل می باشد و این موجود زیبا به مکان زندگی ما روح و زیبایی خواهد داد و

می توان گفت :

آجر دوست داشتنی ترین نوع مصالح ساختمانی است.

 

 

   روش کار آجر:

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\download (2).jpg

آجرها را بسته به نوعشان می توان به طرق متفاوتی اجرا کرد اما عمومی ترین روش آن استفاده از دوغاب و ملات برای چسباندن آنها به همدیگر می باشد در این روش معمولا بین آجرها یک فاصله ایجاد خواهد شد که به آن " بند " گویند و آن را با ملاتی مخصوص از جنس سیمان , رنگ و ماسه بادی " بندکشی " می کنند.

اما اگر بخواهیم آجر را در مکان های از قبل ساخته شده و ساختمان های در حال استفاده کار کنیم برای انکه ریخت و پاش کمتری در محیط داشته باشیم باید از چسب مخصوص استفاده کنیم , این چسب ابتدا با کاردک به دیوار مالیده شده و آجر را بر روی آن قرار می دهیم که استحکام بالایی نیز دارد و همین باعث شده کسانی که قصد اجرای آجر را در خانه های خود دارند بدون کمترین سر و صدا و کثیف کاری حتی در حال استفاده از خانه این کار را اجرا کنند .

 

اگر شما نیز به دنبال اجرای آجر در هر نوع مکانی هستید می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و از راهنمایی و مشورت مشاورین کمک بگیرید....