سنگ

سنگ

 

        به مواد جامدی از پوسته زمین که از یک یا چند کانی به هم پیوسته  با  جنس پایه و کلی سیلیس ایجاد شده باشند اطلاق می شود که بسته به جنس سنگ ممکن است  از همه نوع مواد معدنی در سنگ موجود باشد .بزرگترین تقسیم بندی سنگ ها در طبیعت بر اساس شکل ساخت انها سه نوع آذرین , رسوبی و دگرگونی را شامل می شود:

  • سنگ های آذرین حاصل انجماد مواد مذاب داخل زمین و آتش فشان ها هستند که معمولا چگالی بسیار بالایی دارند.
  • سنگ های رسوبی حاصل روی هم انباشته شدن و سخت شدن رسوبات حاصل از فرسایش در روی زمین هستند و معمولا مواد معدنی بسیار متنوعی در آنها یافت می شود اما چگالی بالایی ندارند .
  • سنگ های دگرگونی از تغییرات سنگ رسوبی حاصل می شوند به این صورت که ابتدا سنگ های رسوبی حالت خمیری پیدا می کنند و سپس سخت می شوند و این نوع سنگ ها چگالی بالاتری نسبت به سنگ های رسوبی خواهند داشت.

 

سنگ ها برای انسان

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\سنگ.jpg

از آنجایی که یکی از فراوان ترین مصالح ساختمانی اطراف ما سنگ می باشد از دیرباز انسانها  استفاده های متفاوتی ازآن داشته اند , از ساخت ظروف گرفته تا سازه های بزرگی مثل اهرام مصر ,  سد ها ,  سازه های باستانی و .... .

امروزه استفاده  از سنگ ها در صنعت ساختمان بسیار گسترده می باشد و همچنان به عنوان یکی از مهمترین مصالح برای زیبا سازی محیط زندگی از آن ستفاده می کنیم و می توانیم در اکثر ساختمان های جدید سنگ را در کف , دیوارها , ستون , المان ها , وسایل تزئینی و .... مشاهده کنیم.

از آنجا که صحبت درباره سنگ قدمتی به درازای نوع انسان دارد و بحث های متفاوتی درباره جنس , شیوه استفاده , مقاومت , زیبایی و .. آن وجود دارد و مسلما نمیتوان به همه این موضوعات در اینجا پرداخت , ما قصد داریم به صورت خلاصه سنگ هایی را که برای نماسازی استفاده می شوند  بر حسب جنس آنها دسته بندی کنیم و توضیحات مختصری را برایشان ارائه دهیم .

 

دسته بندی سنگ های نما:

در حال حاضر سنگ هایی که برای نماسازی در صنعت استفاده می شوند به دو دسته بزرگ سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی تقسیم بندی می شوند که سنگ های طبیعی همان کانی های موجود در طبیعت هستند که در معادن طبیعی وجود دارند و از جنس کانی های متفاوت با رنگ های متفاوت هستند این سنگ ها پس از برش در معادن به کارخانه های فراوری انتقال داده می شوند تا پس از برش و صیقل آماده استفاده در ساختمان ها می شود. سنگ های مصنوعی نیز با استفاده از چسباندن سایر خرده سنگ ها و یا بتون ساخته می شوند.

از مهمترین دسته سنگ های طبیعی ما در اینجا سه دسته را بررسی می کنیم : گرانیت  , تراورتن , مرمر

همچنین سنگ های مصنوعی نیز دو قسمت کلی دارند : سنگ های آنتیک و سنگ های دکوراتیو

 

 

 

 

 

1 - سنگ گرانیت :

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\گرانیت.jpg

      نام دیگر سنگ گرانیت , سنگ خارا می باشد که از سرد شدن توده های مذاب درون زمین شکل گرفته و بافت آن دارای دانه های کوچک و درشت می باشد که کوارتز یکی از فراوان ترین بلورهای آن است و رنگ سنگ های گرانیت شامل سفید , خاکستری , پرتغالی , سبز , مشکی و قرمز می باشد .

گرانیت سمبل سختی , مقاومت و دوام است به همین خاطر از آن به صورت گسترده در مصالح ساختمانی استفاده می شود و از آن در محیط های صنعتی , آزمایشگاهی , درمانی , کف پوش ها , دیوارها , مجسمه ها و ... استفاده می شود  و انتظار می رود برای سالها زیبا و مقاوم باقی بماند .

با توجه به ویژگی های گرانیت در حال حاضر در کشورمان بیشترین استفاده از گرانیت را در کف پوش محیط های اداری و مسکونی , پله ها , دیوارهای حیاط و نمای بیرونی ساختمان ها می توان مشاهده کرد . البته در سال های اخیر استفاده از این سنگ به عنوان نمای ساختمان های بلند کمتر شده که از جمله دلایل آن را می توان به قیمت گرانیت , چسبندگی کم گرانیت با ملات , و سنگینی آن اشاره کرد .

 

2- سنگ تراورتن :

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\تراورتن.jpg

       نوعی از سنگ های رسوبی است که از رسوبات آهک در اطراف چشمه های آبگرم تشکیل می شود و به خاطر وجود گازها در آبگرم حفرات زیادی در این سنگ ایجاد شده است .

سنگ تراورتن دارای رنگ های بسیار متنوعی می باشد همچنین در این نوع سنگ رگه های زیادی نیز پیدا می شود که هر چند به زیبایی سنگ می افزایند اما باعث کاهش مقاومت آن دربرابر ضربه می شوند , این سنگ با منافذ خود خاصیت عایق حرارتی و صوتی خوبی نیز به شمار می رود و به هنگام نصب با نفوذ ملات و سیمان به منافذش باعث مکم شدن اتصال سنگ به بنا می شود .

عیب اصلی تراورتن جذب آب نسبتا بالای آن است که صنعت گران با مواد پوششی و رزین سطح آن را فراوری و پولیش می کنند تا نفوذ پذیری آن کم شود , همچنین پوشش ها باعث جلای بیشتر سنگ شده که خود عامل جلوگیری از کثیف شدم سنگ هم میباشد و سنگ در معرض هوازدگی قرار نمی گیرد.

از تراورتن برای کاربرد های مختلفی در داخل و خارج ساختمان ها از قبیل نمای خارج , نمای داخل , کف سازی , حمام و سرویس بهداشتی , محوطه سازی , سنگ پله و دکوراسیون سازی های کوچک داخلی استفاده می شود. هم اکنون در کشورمان استفاده از رنگ های روشن تراورتن در نماسازی رو به فزونی گرفته و با این سنگ محبوب می توانید نماهای ماندگاری را به زیبایی خلق کنید.

 

3- سنگ مرمر:

 

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\مرمر.jpg      نام سنگ مرمر از ریشه یونانی "marmoros" به معنای "درخشان" گرفته شده است و نام تجاری آن آنیکس است.

مرمر نوعی سنگ آهکی و درگرگون شده با تراکم نسبتا بالا می باشد که نظیر تراورتن محصول عملکرد چشمه های آبگرم قدیمی میباشد با این تفاوت که اگر افت دمای آب کند باشد مرمر تشکیل می شود و اگر افت دمای آب به سرعت باشد تراورتن تشکیل می شود .

قابلیت صیقل پذیری سنگ مرمر بسیار عالی است و می تواند در حد آیینه صیقل داده شود و همچنین به خاطر داشتن کانی های متفاوت رنگ های بسیار متنوعی نیز از جمله سفید , بژ , زرد , نارنجی , قهوه ای , صورتی , سبز و آبی آسمانی  می تواند داشته باشد. مهمترین خصوصیت مرمر که باعث محبوبیت آن شده شفاف بودن این سنگ است که باعث شده از دیرباز مجسمه سازان و معماران برای کارهای لوکس به این سنگ وابسته شوند .

امروزه بیشترین استفاده از سنگ مرمر در داخل ساختمان های لوکس برای کف پوش , پله ها , پیشخوان ها , شومینه های باشکوه و دیگر المان های معماری داخلی می باشد اما به خاطر هوازدگی و قابلیت حل شدن با باران های اسیدی در شهرهای آلوده گزینه مناسبی برای فضاهای بیرونی ساختمان نمی باشد .

جالب است بدانید برترتین سنگ های مرمر دنیا ر ایران و ایتالیا می باشند که تنوع رنگ های ایران بی نظیر است و یکی از عمده سنگ های صادراتی کشور نیز می باشد .

 

مرمریت نوعی از سنگ های مرمرمیباشد با این تفاوت که کمتر دچار دگرگونی شده و نفوذ پذیری بیشتری در برابر آب دارد در مرمریت می توانیم رگه های بیشتری از ناخالصی را ببینیم که همین باعث تنوع رنگ بیشتر آن شده.مرمریت ها خود به سه نوع می باشند شامل  " مرمریت چینی " مرمریت ابری " و " مرمریت کریستال .

سنگ های مرمریت چینی دانه های بلور قابل رویت دارند و از آن جهت چینی گفته می شوند که در مقابل ضربه صدای شبیه چینی می دهند , سنگ های چینی به خاطر مقاومت و تنوع رنگ کم به صورت گستره در نما استفاده نمی شوند ولی به خاطر ارزانی توسط شهرداری ها بیشترین استفاده را دارند .

 

4- سنگ آنتیک طبیعی :

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\سنگ انتیک.jpg

       نوعی سنگ ساخته شده در کارخانه می باشد که از قطعات و ضایعات کوچک و خرد شده سایر سنگ ها به همراه نوعی چسب تولید می شود , بیشترین سنگ استفاده شده برای تولید آن نیز تراورتن می باشد چرا که :

نسبت به گرانیت مقاومت کمتری دارد

به راحتی ساب می خورد

ارزان است

به خوبی به ملات میچسبد

وزن آن کم است

ظاهری زیبا دارد

این نوع سنگ برای نمای داخل و خارج ساختمان بسیار عالی ی باشد و با داشتن تنوع و عمر طولانی زیبایی همیشگی نما و دکور را تضمین می کند.

 

5- سنگ آنتیک مصنوعی:

 

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\سنگ دکوراتیو.jpg      گونه ای دیگر از سنگ آنتیک است که به صورت کاملا مصنوعی تولید شده و جنس پایه آن بتون می باشد, سختی , چگالی و تخلخل این سنگ ها هنگام تولید قابل دستکاری و تنظیم است و با ظاهر و رنگ های بسیار متنوع  در دسترس قرار می گیرند .

تشخیص مصنوعی بودن سنگ های آنتیک کار راحتی نیست و بجز اساتید فن کمتر شخصی می تواند مصنوعی و یا طبیعی بودن آنها را تشخیص دهد .

تنوع در این سنگ ها می تواند از نظر رنگ , از نظر ابعاد , شکل ظاهری و جنس آنها بسیار زیاد باشد و برای کاربرد های متنوع نیز استفاده شود . با مقاومت بالای این سنگ ها انتظار می رود چه در محیط های صنعتی , چه در فضای باز و چه در داخل ساختمان عمر بلندی داشته باشند و سلیقه های متفاوت را نیز پاسخ گو باشد , با توجه به مزیت های ذکر شده در بالا و هزینه ریالی کمتر سنگ های دکوراتیو نسبت به سایر سنگ ها انتظار می رود که این سنگ جایگاه خود را در صنعت ساختمان پیدا کرده و استفاده از این سنگ روز به روز در صنعت ساختمان بیشتر شود.

 

الف :سنگ قیچی ( سنگ آنتیک قیچی):

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\سنگ قیچی.jpg

    این سنگ به تنهایی دسته ای جدا و مهم در سنگ ها محسوب نمی شود اما از آنجا که استفاده از آن بسیار زیاد بوده و ظاهری بسیار متفاوت دارد در اینجا به صورت خلاصه به آن خواهیم پرداخت.

جنس این نوع سنگ می تواند تراورتن , مرمر و یا گرانیت باشد اما از نظر ظاهر بیشتر شبیه سنگ های آنتیک می باشد و رنگ بندی بسیار زیاد و زیبایی در آن به چشم میخورد علت نام گذاری آن نیز به این خاطر است که مستطیل های سنگ با گیوتن تقسیم میشوند و سطح آن صیقل داده نمیشود و زمخت و صخره ای می باشد.

ابعاد این سنگ ها معمولا 5*20cm می باشد و همین باعث شده که کار کردن با آن زمان زیادی را نیاز خواهد داشت . امروزه با توجه به طرح پذیری بسیار بالای این نوع سنگ استفاده از آن روز به روز در حال فراگیر شدن است و توانسته است سلیقه معماران و استفاده کنندگان ساختمان را پاسخی زیبا دهد .

استفاده از این نوع سنگ در نمای خارجی به صورت رندوم در کنار پنجره ها و ساخت ستون های باشکوه ابتدای ساختمان و همین طور راه پله ها و گوشه های داخلی ساختمان با انواع طرح ها پیشنهاد می شود.

 

 

 

 

ب- سنگ مالون:

 

Description: C:\Users\Novin Pendar\Downloads\سنگ مالون.jpg      این نوع سنگ نیز مانند سنگ های آنتیک قیچی جزو دسته بندی خاصی نیست و به خاطر شکل ظاهری و اهمیت آن اینجا توضیح داده می شود. مالون نوعی سنگ کاملا تراش خورده به وسیله پتک می باشد و سطح آن صیقل داده نمی شود و معمولا ضخامت آن بسیار بیشتر از سایر سنگ هاست و به خاطر همین ضخامت و سنگینی باعث شده برای کف سازی , پله های حیاط , و دیوارهای حیاط مناسب می باشد و با این وزن بالا درست نیست آن را در طبقات بالایی مورد استفاده قرار دهیم

زیبایی این سنگ صخره ای بودن آن است که یک حس طبیعی بودن و کوهستانی بودن را به فضا منتقل خواهد کرد. استفاده از این سنگ هزینه زیادی خواهد داشت و به دلیل ظاهر خود سنگ ها معمولا پرت و دور ریز آن از سایر سنگ ها بیشتر خواهد بود و برای اجرا نیز به استاد کاران حرفه ای نیاز خواهیم داشت ..

 

    کاربرد سنگ ها

مهترین موارد استفاده سنگ را می توان به شرح زیر گروه بندی کرد.

الف) سنگهایی که به شکل بلوک در ساختمان سازی ، سدها ، باراندازها ، دیوارهای جان پناه و از این قبیل استفاده می شوند .

ب) سنگهایی که برای مصارف تزئینی و نمای ساختمان استفاده می شوند

ج) سنگهایی که برای سنگفرش ، کف و سقف ساختمانها استفاده می شوند .

1 . پوشش دیوارهای داخلی.

2.     نما.

3.     کف خیابان و پیادرو.

4.     بام.

5.     دیوار و شالوده.

6.      زیر سازی جادها.

7.     تزئینات ساختمان.

8.     موارد ویژه.

 

 

● کاربرد سنگهای ساختمانی

از زمان قدیم از سنگها به خاطر دوام و مقاومت زیاد آنها در احداث ساختمانها و ابنیه مهم استفاده شده است . حتی گاهی سنگ تعیین کننده نوع معماری یک منطقه به شمار می رفته است . مثلا تخت جمشید از سنگ آهک , ابنیه تاریخی شهر فلورانس ایتالیا از ماربل کارارا و ابنیه و برج های شهر بلونیا در ایتالیا از ماسه سنگ ساخته شده اند .امروزه به دلیل پیشرفت فن آوری در استخراج و حمل و نقل ، استفاده از سنگ ابعاد گسترده ای گرفته و از آن ، در زمینه های مختلف ساخت و ساز استفاده می گردد . مهمترین کاربرد سنگ ها به شرح زیر است :

▪ پوشش دیوارهای داخلی

اکثر دیوارهای داخلی که با سنگ پوشانده می شوند مربوط به ساختمانهای اداری ، اماکن عمومی و بهداشتی ، فروشگاهها و سالنهای غذاخوری است . سنگهای مورد استفاده برای این کاربرد باید دارای خصوصیات زیر باشند 1.  قابلیت شست و شو و دوام در برابر شوینده ها

2.  تخلخل کم

3. جلاپذیری مطلوب

4. رنگ و ظاهر زیبا

▪ کف و پلکان

به کار بردن سنگ جهت استفاده در کف و پلکان با توجه به اینکه در معرض سایش و احتمالا ضربه خوردن می باشند باید از ویژگیهای به قرار زیر برخوردار باشند:

1.      دارا بودن قابلیت برش در یک جهت ، که سنگهای دگرگونی و بعضی از سنگهای رسوبی این خصوصیت را دارا می باشند.

2.      دارای مقاومت ضربه ای زیاد باشند .

3.      محکم و سخت باشند .

4.     دارای مقاومت سایشی نسبتا زیاد باشند .

5.      تخلخل کم

6.      رنگ و ظاهر زیبا

7.     قابل شستشو و پایداری در برابر اسیدها و بازها و شوینده ها

از بهترین سنگ ها برای استفاده در کف و پلکان گنایس و کوارتزیت می باشند .

▪ نما

بیشترین کاربرد سنگ در ساختمان ، نمای آن است . نمای ساختمان به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی ( باران ، یخبندان ، آفتاب و آلاینده ها ) ، از اهمیت خاصی برخوردار است . سنگ نما باید ویژگیهای خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر این عوامل دوام بیاورد . بنابراین جهت انتخاب سنگ برای استفاده در نمای ساختمان باید به نکات زیر توجه خاص کرد :

 1.     نوع آب و هوای منطقه در نظر گرفته شود . سنگی مناسب با شرایط اقلیمی انتخاب گردد مثلا در مناطق سرد و مرطوب ، سنگ دارای تخلخل بسیار کم باشد ، وگرنه ممکن است بر اثر یخبندان سنگ متلاشی شود ، یا در مکانهایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد ، در معرض سایش است .

2.     قابلیت صیقل خوردن و برش را داشته باشد .

3.      مقاومتهای کششی و خمشی نسبتا خوبی را دارا باشد .

4.      ترکیبات کانی شناسی آن باید در نظر گرفته شود . چون کانیهای مضر ( کانیهای آهن ) در برابر آب و هوا اکسیده شده و در نتیجه فرسودگی زودرس را به وجود می آورند . وجود ناخالصی به صورت مجتمع در یک نقطه یا یک امتداد ، می تواند ، نقطه ضعف بوده و باعث تخریب سنگ شود .

5.      بهتر است برآوردی از عمر مفید ساختمان به عمل آید و سنگ نما متناسب با آن انتخاب گردد .

6.       در صورت نصب سنگ به روش تر ، چسبندگی خوبی با ملات داشته باشد . ( آیین کار طرح ، نصب و نگهداری سنگ ساختمانی ، انتشارات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مراجعه شود )

7.      رنگ آن با ثبات باشد .

8.     در برابر بخارها و گازها و پرتو آفتاب پایدار باشد .

▪ کف خیابان و پیاده رو :

سنگهای مورد استفاده در پیاده روها باید سخت ، با دوام و دارای مقاومت سایشی نسبتا بالا باشد . سنگها باید دارای چند کانی ( Polymineral ) و با دانه بندی متوسط باشد .

 

 

▪ بام

در ایران برای جهت پوشش بامها عموما از سنگ استفاده نمی شود ، اما به عنوان پوشش بام در بعضی مناطق ایران می تواند هم از نظر دوام و هم از نظر قیمت کاربری خوبی داشته باشد ، مشروط بر اینکه سنگ انتخاب شده دارای خصوصیات زیر باشد :

1.     قابلیت تقسیم به لایه های نازک و مسطح را داشته باشد .

2.      باید سنگی سبک و غیرقابل نفوذ باشد .

3.     دارای دوام و مقاومت خمشی خوبی باشد .

4.      بدون تخلخل و در برابر یخبندان مقاوم باشد .

این ویژگیها معمولا در سنگ لوح وجود دارد . البته سنگهایی مانند شیست های کلریتی و میکاشیست ها نیز تا حدودی این ویژگیها را دارا می باشند .

▪ دیوار و شالوده

سنگ ها را برای شالوده و دیوارهای حایل معمولا به صورت نامنظم و بدون شکل به کار می برند . حجم این سنگها بین ۰۰۲/۰ تا ۰۰۵/۰ مترمکعب است و از قطعات کوچکتر جهت پر کردن فاصله بین آنها استفاده می گردد .

معمولا برای این کار ، از سنگهایی که در منطقه وجود دارد استفاده می شود ( برای صرفه جویی در هزینه ها ) به این منظور باید به موارد زیر توجه کرد :

1.     بهتر است سنگهایی نسبتا سخت با وزن ویژه و مقاومت فشاری زیاد مصرف گردد .

2.     سنگهایی که دارای لایه بندی و قابلیت انحلال زیاد هستند مصرف نشود .

3.     سنگهای متخلخل به کار نرود .

سنگهای آهکی دولومیتی و ماسه سنگها به این منظور از مناسبترین سنگها به شمار می روند .

 زیرسازی جاده ها :

سنگهایی که برای جاده سازی استفاده می شود باید نسبت به نوع جاده و شرایط زمین شناسی و مورفولوژی منطقه انتخاب شود . برای انتخاب سنگ باید به موارد زیر توجه کرد :

1.     از دانه بندی همگن تشکیل شده باشد .

2.     حتی الامکان بدون تخلخل باشد .

3.     سخت بوده و وزن ویژه زیادی داشته باشد .

4.     از مقاومت فشاری زیادی برخوردار باشد .

▪ تزئینات ساختمان :

برای تزئینات ساختمان از سنگ های بریده شده ، با اندازه های معین استفاده می شود . این سنگها برای استفاده قاب درها ، پنجره ها ، ستون ، شومینه و موارد خاص دیگر در ساختمان استفاده می گردد . برای انتخاب این سنگها باید به موارد زیر توجه کرد :

1.     عمدتا سنگهایی که قابلیت کار بر روی آنها آسان باشد برای این منظور انتخاب می شوند .

2.     دارای دوام مناسب و به طور کلی مقاومت کششی و خمشی خوبی داشته باشند .

3.     دارای رنگ و ظاهر زیبایی باشند .

سنگ آهک های سخت و ماربل ها ، سنگهای آذرین و ماسه سنگ ها ( اگر قابلیت شکل پذیری داشته باشند ) جزو مناسبترین سنگها می باشند .

▪ موارد ویژه :

گاهی اوقات بخصوص در مناطق صنعتی ممکن است سنگ به خواص ویژه ای از قبیل مقاومت در برابر حرارت ، اسیدها یا قلیایی ها نیاز داشته باشد . برای این قبیل اهداف ، سنگ باید دارای ویژگیهای به شرح زیر باشد :

1.     مقاوم در برابر حرارت : تالک ، توف ، آندزیت ، بازالت

2.     مقاوم در برابر اسیدها : گرانیت ، دیوریت ، کوارتزیت ، ماسه سنگهای کوارتزی ، آندزیت ، بازالت ، دیاپاز.

3.     مقاوم در برابر قلیایی ها : سنگ های آهکی متراکم ، دولومیت ها ، ماسه سنگهای کربناتی.

آن دسته از مشخصات فنی سنگها که برای هر کاربرد مشخصی در الزامات فنی طرح مورد توجه قرار گیرد .

ج) سنگهایی که برای سنگفرش ، کف و سقف ساختمانها استفاده می شوند.

 

روش کار سنگ ها :

       سنگ ها بسته به نوعشان روش های متفاوتی را برای اجرا طلب میکنند و چیزی که در همه آنها یکسان است استفاده از سلیقه و ذوق معماری می باشد تا بتوانیم  زیبایی را خلق کنیم.

در سنگ های طول بلند از جمله سنگ های گرانیت و مرمر باید قبل از آنکه سنگ ها در جای خود قرار گیرند و با ملات به دوار چسباند , اسکوپ شوند : به این معنا که با استفاده از سیم های مفتولی نازک (سیم رابیتس ) و شیار زدن در پشت سنگ تلاش کنیم ارتباط سنگ و ملات بسیار بیشتر و برای همیشه حفظ شود , این کار برای سنگ های با تخلخل زیاد کمتر استفاده می شود چرا که ملات با نفوذ به منافذ سنگ ارتباط را به خوبی و مستحکم برقرار می کنند .

در سنگ های مالون و آنتیک نیز باید به شکل قرارگیری سنگ توجه بسیار ویژه ای مبذول کنیم تا بتوانیم همه سطح را با کمترین پرت مصالح بپوشانیم و در سنگ های سبک بالاخص آنتیک ها می توانیم علاوه بر ملات و دوغاب از چسب سنگ نیز ستفاده کنیم تا در محیط های در حال استفاده ریخت و پاش کمتری صورت گیرد .

معمولا در کنار هر سنگ کاری ابزارهای بسیاری از جمله فرز , چکش های مخصوص , متر شاغول و تراز واجب است که قرار گیرد .

همین طور تجربه و تعهد کاری